Érték a különbözőség

Neuroharmónia

Karácsonyi "akcióterv"

Dr. Madarassy-Szücs Anna interjújából összeállítva

2024. december 12. - NeuroHarmonia2020

karacsonyi_borito.jpg

Ígéretünkhöz híven a december 2-án közölt hosszú interjúból, melyet Dr.Madarassy-Szücs Annával készítettünk, kialakítottunk egy kis "akciótervet", melyet most 8 kártya formájában közlünk. Reméljük, ezzel segíthetünk a rendkívül tartalmas anyag könnyebb befogadásában és sikerül a gyakorlatiasabb részeket olyan formán átadni Olvasóinknak, amit praktikusan - akár kinyomtatva és a karácsonyi tervezőbe ragasztva - felhasználhatnak.

Rövid bevezetőként álljon itt egy kis részlet a korábbi interjúból:

"...amire én törekszem, hogy megerősítsem őket [a neurodivergens klienseket - a szerk.] abban, készüljenek tudatosan a karácsonyi időszakra, olyan módon, hogy ez számukra is feltöltő kikapcsolódás lehessenMivel ez lenne az ünnep célja és lényege, hogy egy picit lelassuljunk, kicsit megengedőbbek legyünk és befelé is tudjunk figyelni.” 

Madarassy-Szücs Anna kiemeli, semmiképp sem gondolja tarthatónak azt a szintén szokásban lévő hozzáállást, miszerint: „dehát egyszer van egy évben karácsony, kibírod”.

Azt gondolom – mondja – hogy egy kapcsolatot nem ez az egyetlen nap határoz meg, erre a „ki kell bírni” narratívára nem épülhet az ünnep. Ha egész évben nem kell kibírnunk, teszem azt, a rokonság azon részét, akiket karácsonykor „ki kéne”, akkor valójában miért is kéne őket épp karácsonykor „kibírni”…?Az összes kliensemnek azt mondom, hogy azokkal az emberekkel, akiknek a társaságában kényelmetlenül vagy érvénytelenítve érzed magad vagy szorongsz és egyébként sem akarsz velük időt együtt tölteni azokkal most sem feltétlenül kell."

A korábbi interjúban kitértünk arra a kérdésre, hogyan változtathatunk ezen a berögzült szokásrendszeren, hogy mennyire bonthatjuk le a "kötelezőséget" a karácsonyi időszakról.

Elvárások és kötöttségek mindannyiunk életében vannak, ezek nem feltétlen leküzdendő akadályok. Kérdés, hogy hogyan alakítanak minket és érdemes arra is ránézni, pontosan ki határozza meg ezeket? [...] Van választásunk." - mondta a Doktornő.

Hogy valóban van-e választásunk, s hogy pontosan miben is áll, mi a következménye ennek a választásnak, arról mesélnek a kártyákká formált idézetek. Mert, bár nehézségeink adódhatnak, amennyiben elkezdjük megtörni az addigi rutint, de jó hír, hogyha következetesen kezeljük ezeket a felmerülő nehézségeket, akkor olyan új szokások kialakítására nyílik lehetőségünk, melyek hosszútávon támogatnak minket.

*

A tudatos öngondoskodást a figyelmünk előterében tartó szellemben, tehát jöjjenek a kártyák! 

76.jpg

77.jpg

78.jpg

79.jpg

80.jpg

81.jpg

82.jpg

83.jpg

*

Amint látható, néhol a kártyákon is hosszabb szöveg maradt, igyekeztünk úgy sűríteni/kiemelni a Doktornő által korábban elmondottakat, hogy gondolatai teljessége ne sérüljön. Érkezünk még egy idézet gyűjteménnyel is a napokban, mely más szemszögből gyűjti össze az interjúban elhangzott legfontosabb részeket.

Addig is, ajánljuk adventi kalendáriumunkat, mint könnyedebb tartalmat, ami a december 24-ig tartó időszakban minden nap egy kis örömöt igyekszik csempészni a téli estékbe. Instagram oldalunkon minden nap zenét is választunk az ablakokhoz, Facebook felületünkön pedig külön albumban találhatóak a digitális kollázsok és a hozzájuk tartozó napi idézetek, melyeket kedves követőinktől kaptunk a novemberi játékunk során.

*

Az eredeti interjút és a grafikákat készítette: Dósa Judit

A bejegyzés trackback címe:

https://neuroharmonia.blog.hu/api/trackback/id/tr7718750712

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása